Ubezpieczenia OC i AC Ubezpieczenie w góry Bądź bezpieczny na szlaku, czyli jak wybrać ubezpieczenie w góry?

Bądź bezpieczny na szlaku, czyli jak wybrać ubezpieczenie w góry?

Górskie wyprawy, nawet te z pozoru łatwe, niosą za sobą ryzyko wypadków. Zawsze warto być na nie dodatkowo przygotowanym i po prostu czuć się pewniej. Jak wybrać ubezpieczenie w góry? Podpowiadamy w poniższym wpisie.

Ubezpieczenie dopasowane do charakteru wyprawy

Zanim postanowimy wykupić ubezpieczenie w góry, warto zastanowić się, jaki charakter będzie miała planowana wyprawa. Zupełnie inne warunki mogą obowiązywać w przypadku uprawiania tak zwanych sportów wyczynowych (do których należy zaliczyć na przykład wspinaczkę wysokogórską w terenie z przepaściami), a inne w przypadku tras spacerowych. Jeśli planujemy więc typowo turystyczny wypad, nie zawsze konieczne będzie wykupienie pełnego górskiego ubezpieczenia. I na odwrót – w przypadku ekstremalnych aktywności należy wziąć pod uwagę specjalne warunki. Rozszerzone umowy mogą obejmować bowiem takie punkty jak przebywanie i aktywność na wysokości powyżej określonego poziomu. W przypadku ekstremalnych wycieczek należy wybrać opcję dostosowaną do tego typu wypraw. Ubezpieczyciel może uwzględnić w warunkach różnorodne wypadki związane z aktywnością podwyższonego ryzyka.

Górskie wyprawy, nawet te z pozoru łatwe, niosą za sobą ryzyko wypadków

Ubezpieczenie górskie obowiązujące w Polsce i za granicą

Pamiętajmy, że o ile w przypadku polskich gór ewentualna pomoc górskiego pogotowia jest darmowa, o tyle za granicą często za akcję ratunkową trzeba już słono zapłacić. Jeśli planujemy więc wyprawę na przykład w słowackie Tatry, musimy uwzględnić konieczność wykupienia podstawowego ubezpieczenia. Przed wyjazdem za granicę zawsze należy upewnić się, że nasze ubezpieczenie obowiązuje poza terytorium Polski. Nie oznacza to bynajmniej, że w polskich górach nie trzeba martwić się o dodatkową polisę. Ubezpieczenie w góry obejmuje wiele innych wariantów pomocy, niż tylko ta doraźna, udzielana przez ratowników.

Zakres i czas ważności ubezpieczenia

Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia jednorazowego, a także opcji rocznej. Jeśli planujemy kilka wypraw, warto rozważyć tę drugą opcję. Należy mieć na uwadze, że w warunkach może pojawić się limit czasu przeznaczonego na jedną wyprawę. Wariant roczny sprawia, że nie musimy martwić się o załatwianie dodatkowych formalności przed każdym wyjazdem. Jeśli zdarzają się więc nam spontaniczne, weekendowe wyprawy, albo od czasu do czasu lubimy krótkie, jednodniowe wycieczki na szlak, to wariant idealny. Jednorazowe ubezpieczenie okaże się dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy planujemy kilkudniową wyprawę i mamy co do niej bardzo wymagający plan. W takiej sytuacji możemy pozwolić sobie na wykupienie droższego, ale bardziej spersonalizowanego ubezpieczenia dostosowanego do wymagań konkretnej wycieczki.

Górskie wyprawy, nawet te z pozoru łatwe, niosą za sobą ryzyko wypadków

Kwoty gwarantowane, czyli sumy na jakie obowiązuje ubezpieczenie

Przed wyborem optymalnego ubezpieczenia należy zapoznać się z tak zwanymi kwotami gwarantowanymi, zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Powinny one obejmować wysokie limity na działania takie jak:

  • pokrycie kosztów ewentualnych poszukiwań w terenie górskim,
  • działalność ratowników, w tym akcje ratownicze z udziałem śmigłowców, psów lawinowych czy wyspecjalizowanych grup poszukiwawczych,
  • koszty opieki medycznej w danym kraju,
  • transport poszkodowanego do kraju,
  • transport zwłok do miejsca zamieszkania,
  • roszczenia majątkowe i osobowe w przypadku, gdy działanie ubezpieczonego doprowadzi do szkody.

Zawsze należy dokładnie zapoznać się z warunkami proponowanymi przez firmę ubezpieczeniową. Sprawdźmy, jakie usługi medyczne obejmuje polisa i jaki jest sposób oraz czas realizacji ewentualnego zgłoszenia. W razie wątpliwości warto poprosić o szczegółową interpretację danego punktu umowy. Pozwoli to w razie czego uniknąć wątpliwości i dodatkowego stresu (o czy więcej tutaj: https://ubezpieczenia-ociac.pl/ubezpieczenie-w-gory-ktore-wybrac/).

Powiązane posty