Jazda na rowerze jest jednym z najpopularniejszych sportów w Polsce. Coraz więcej ludzi decyduje się na ten środek lokomocji. Może to być związane z budowaniem wielu nowych ścieżek rowerowych w miastach i pomniejszych miejscowościach. Niezależnie od tego, czy jeździmy na rowerze w ramach pasji czy też z konieczności oszczędzania, lub ze względu na ułatwiony dojazd do pracy w porach, kiedy samochody stoją w korkach, powinniśmy uważać na swój sprzęt. Poza standardowym ubezpieczeniem dla rowerzysty powszechną praktyką staje się także ubezpieczenie rowerowe.
Ubezpieczenie roweru – co oznacza i ile kosztuje?
Zdawać by się mogło, że jazda na rowerze jest w pełni bezpieczna i raczej bezkolizyjna, chyba że ktoś ma w zwyczaju szarżować, i jeździć wyczynowo. Jednakże to mylne przekonanie. Także na rowerze zdarzają się wypadki. Ktoś może niechcący w nas wjechać lub możemy najechać na przeszkodę, która spowoduje niemożność zachowania równowagi. Wypadkom sprzyja również śliska nawierzchnia i trudne warunki atmosferyczne a sporo osób jeździ przez cały rok, nie tylko latem. Ponadto, rower można ubezpieczyć od kradzieży. Takie ubezpieczenie rowerowe przyda się, zwłaszcza gdy ktoś zakupi nowy wysokiej klasy pojazd. Ubezpieczenie roweru ma być ochroną przed różnego rodzaju zdarzeniami losowymi, na które nie mamy wpływu. Koszt ubezpieczenia waha się najczęściej od ok. 100 do 500 zł w skali roku w zależności od tego, na jaki pakiet ubezpieczeniowy się zdecydujemy. Im większa wartość roweru, tym wyższa składka. Ponadto niektóre firmy ubezpieczeniowe mają surowe wytyczne dotyczące wieku rowerów, które podlegają ubezpieczeniu.
Inne sposoby ubezpieczenia roweru
Istnieje alternatywa do klasycznego ubezpieczenia rowerowego. Rower można również ubezpieczyć w ramach polisy innego typu. Można to zrobić np. w wyniku rozszerzenia ubezpieczenia domu czy mieszkania. Nietypowa ochrona pojazdów rowerowych może także wynikać z ubezpieczenia konta bankowego lub karty kredytowej.
Czy warto wykupić ubezpieczenie rowerowe
Każdy rowerzysta działa w zgodzie z własnym sumieniem oraz przezornością. Zazwyczaj przykre niespodzianki zdarzają się, gdy nie mamy ważnego ubezpieczenia i wówczas słono nas to kosztuje. Dlatego dla własnego spokoju warto ubezpieczyć rower, zwłaszcza jeśli jeździmy na nim regularnie. Według statystyk kradzieże rowerów zdarzają się w Polsce bardzo często. Co roku znika nawet kilkanaście tysięcy dwukołowców. O wypadki również nietrudno. Zwykle przytrafiają się one w najmniej sprzyjającym momencie.