Ubezpieczenie górskie – co jest mi potrzebne?
Zamiłowanie do turystyki to szansa na poznanie niesamowitych miejsc, jak i przeżycie niezapomnianych przygód. Niemniej jednak warto pamiętać, że niebezpieczeństwa niekiedy są większe, niż wielu osobom może się wydawać. Wystarczy wziąć pod uwagę ubezpieczenie górskie. Chodzenie po górach wiąże się z ryzykiem.
Czy możemy mówić o ubezpieczeniu górskim?
Zapobieganie nieszczęśliwym sytuacjom zazwyczaj kojarzy się z działaniami, które mają na celu uniknięcie nieprzyjemnych wydarzeń. Nie ma w tym nic złego, ale warto pamiętać o tym, że czasem dochodzi do nieszczęśliwych wypadków. Zdarzeń trudnych do przewidzenia. Na taką okoliczność również należy się zabezpieczyć. Czy wszyscy zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób powinno się to zrobić?
Na wstępie była mowa o ubezpieczeniu górskim, ale tak naprawdę chodzi o ubezpieczenie dla zwykłych turystów pieszych lub wyczynowców – w zależności, do której grupy się zaliczamy.
Jak znaleźć odpowiednie ubezpieczenie turystyczne?
Wiemy, że potrzebne jest ubezpieczenie, ale nie wiemy, gdzie można znaleźć najlepsze oferty – brzmi znajomo, prawda? Zdania mogą być bardzo różne i co równie istotne, wydaje się, że ludzie nie zawsze są świadomi tego, czego tak naprawdę potrzebują. W ogóle dobrze zacząć od tego, jak należy definiować ubezpieczenie turystyczne. Wszyscy powinniśmy pamiętać, że chodzi o dobrowolne ubezpieczenie na czas podróży w Polsce i za granicą. Bardzo ważne jest też to, że przede wszystkim możemy rozmawiać o pokryciu kosztów leczenia i ochronie w razie nieszczęśliwych wypadków.
Co do poszukiwania najlepszej oferty, oczywiście można rozmawiać o korzystaniu z porównywarki internetowej, ale kluczowe jest to, aby wiedzieć, jak to zrobić. Powinniśmy trzymać się następujących zasad:
- Znalezienie tego, czego się szuka.
- Dokładne sprawdzenie oferty (możliwość wykupienia usług dodatkowych).
- Zakres terytorialny.
- Sprawdzenie ceny.
Cena znaczenie ma dopiero na samym końcu. Często rozmawia się o tym, że mamy ograniczone możliwości finansowe, ale na pewnych sprawach nie wolno oszczędzać. Poza tym nie sposób też nie wspomnieć o tym, że zawsze można korzystać z różnych ofert.
Alternatywa dla porównywarki
Wyobraźmy sobie też sytuację, gdzie ktoś z jakiegoś powodu nie chce korzystać z porównywarki internetowej. Jak w takiej sytuacji należy zareagować? Tu również nie brakuje odmiennych komentarzy i co najważniejsze, nie powinno to dziwić, gdyż możliwości są następujące:
- kontakt bezpośrednio u ubezpieczyciela – przez stronę internetową lub przez telefon,
- biuro agencji turystycznej,
- touroperator przy okazji zakupienia usługi turystycznej,
- agent lub multi-agent ubezpieczeniowy,
- w banku – jeśli bank oferuje zawieranie umów ubezpieczenia.
Opcji nie brakuje!
Suma ubezpieczenia – co to takiego?
Czy turyści mają pojęcie co do tego, czym jest suma ubezpieczenia? Jeśli nie, warto wiedzieć, że chodzi o maksymalny poziom świadczenia, do jakiego zobowiązuje się ubezpieczyciel. Być może niektórzy zastanawiają się nad tym, co się dzieje, kiedy wysokość szkody objętej ubezpieczeniem przewyższy sumę ubezpieczenia. Sprawa jest jednak bardzo prosta – osoba uprawniona uzyska naprawienie szkody jedynie w częściowej wysokości. Dlatego też dobrze jest wybrać opcję z wyższymi sumami ubezpieczenia.
Gdyby komuś zależało na szczegółach, warto pamiętać, że trudno mówić o zasadach obowiązujących przy umowach dotyczących ubezpieczeń turystycznych. Trzeba liczyć się z różnymi sumami ubezpieczeń dla poszczególnych ofert, jak i określonymi podlimitami w ramach danej sumy ubezpieczenia.