Jakie są rodzaje ubezpieczenia?
Jeżeli jesteśmy cudzoziemcem i postanawiamy przebywać na terytorium Polski, nie zależnie od motywów, przykładowo w celach turystycznych lub zawodowych, to ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca jest kwestią pierwszorzędną i niezbędną. Przede wszystkim przybywając do polski możemy korzystać z dwóch rodzajów ubezpieczeń. Jeżeli w swoim kraju mieliśmy możliwość opłacania składek zdrowotnych to powinniśmy się postarać o wyrobienie międzynarodowej lecz działającej tylko na terenach unii europejskiej karty EKUZ. Posiadanie karty zapewnia nam podstawowe świadczenia zdrowotne od nieszczęśliwych wypadków tylko w 32 krajach należących do Unii Europejskiej. Jednak jest to opcja najbardziej podstawowa. Stanowi dobre zabezpieczenie podstawowe w razie wypadku lub choroby i pokryje koszty które zawarte są w umowie między ubezpieczycielem a klientem.
Przyjeżdżając do Polski możemy zostać ubezpieczeni na dwa sposoby. Jeżeli Jesteśmy tu w celach wypoczynkowych oraz turystycznych to powinniśmy skorzystać z możliwości różnych firm ubezpieczycielskich. Możemy również zgłosić się do Narodowego Funduszu Zdrowia ( NFZ ) gdzie otrzymamy możliwość wykupienia stosownego ubezpieczenia w zależności od naszych potrzeb. Ceny ubezpieczeń są różne i zależą głównie od wariantów oraz możliwości. Najtańsze opcje zaczynają się od składek w wysokości około 90 zł/miesiąc. Dodatkowym plusem jest fakt że jeżeli jesteśmy studentem to nasze ubezpieczenie będzie niższe bo w granicach około 70zł/miesiąc. Oczywiście ceny i składki różnią się od ubezpieczyciela, wariantów i czasu na jaki przyjechaliśmy do Polski.
Drugim sposobem jest możliwość ubezpieczenia nas przez różnego rodzaju instytucje co jest zdecydowanie łatwiejsze i dzięki temu nie musimy sami martwić się o takie sprawy. W wypadku gdy przyjeżdżamy do pracy to naszym ubezpieczeniem powinien się zająć nasz pracodawca. W tym wypadku musimy płacić składki na ZUS ( Zakład Ubezpieczeń Społecznych) oraz składki zdrowotne na NFZ. W zależności od firmy, bardzo często część kosztów składek pokryje nasz pracodawca przez co ta opcja może być trochę tańsza. Bardzo podobnym wariantem są objęci osoby przybywające z wymiany ERASMUS czyli studenci. W większości przypadków są oni objęci ubezpieczeniem ERASMUS co bezpośrednio wiąże się z NFZ ponieważ ta instytucja należy do tego stowarzyszenia. Studenci zobowiązani są do posiadania ubezpieczenia NNW za granicą oraz OC.
Ostatnia opcja przeznaczona jest dla turystów. W tym przypadku ich ubezpieczenie zapewnia biuro podróży i turystyczny ubezpieczyciel. W zależności od pakietu otrzymujemy wszystkie wiążące się z tym korzyści a taka forma ubezpieczenia często jest w cenie. Jednak jeśli przyjeżdżamy do Polski na własną rękę to należy wykupić ubezpieczenie podróżne z sumą ubezpieczenia kosztów leczenie w okolicach 30 000 euro. Będąc na terenie RP możemy złożyć dobrowolny wniosek do NFZ w naszym miejscu zamieszkania i odpowiednim wojewódzkim oddziale NFZ.
Podsumowanie ubezpieczenia zdrowotnego dla cudzoziemców
Zazwyczaj polisy obejmują:
- pokrycie kosztów leczenia podczas pobytu w Polsce
- badania konieczne do diagnozy oraz dalszego leczenia
- koszty zaleconych leków
- transport medyczny
- usługi drogowe assistance.
Możemy też wykupić różne rozszerzone warianty poszczególnych pakietów. Przede wszystkim jednak, cudzoziemiec musi pamiętać o wykupieniu dwóch pakietów. zarówno ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (NNW) jak i ubezpieczenie związane z odpowiedzialnością cywilną czyli OC. Takie ubezpieczenie musimy posiadać gdy przybywamy do Polski w celach turystycznych, zarobkowych lub edukacyjnych. Większość ubezpieczeń oferuje pomoc lekarską oraz opiekę medyczną na minimum 1 miesiąc w celu opłacenia pełnej miesięcznej składki. Dodatkowo taką ofertę można rozszerzyć na cała strefę Schengen. Ubezpieczeni kosztów leczenia zaczyna się od 10 000 euro do nawet 150 000 euro. w zależności od wariantu i tego w jakim celu przybyliśmy, opłata wynosi od 80 zł do około 200 zł za miesiąc.