Ubezpieczenia OC i AC Ubezpieczenia,Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca Na czym polega ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca?

Na czym polega ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca?

Nie każdemu obcokrajowiec na terenie Polski posiada prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Warto jednak wiedzieć, że osoby, których ono nie dotyczy, mogą wykupić prywatną polisę zdrowotną – ubezpieczenia tego typu oferuje bardzo wielu ubezpieczycieli. Czym się one charakteryzują i kto może z nich skorzystać?

Dla kogo dostępne są ubezpieczenia zdrowotne dla obcokrajowców?

Tego rodzaju polisy medyczne oferowane są przede wszystkim osobom pochodzącym spoza terenów Unii Europejskiej, choć rzecz jasna, przebywać muszą one na terenie naszego kraju legalnie. Na objęcie taką polisą mogą więc liczyć uchodźcy wojenni, czy też sportowcy tymczasowo przebywający w Polsce. Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca wykupione w naszym kraju obowiązywało będzie także na terenie innych krajów strefy Schengen. Mowa więc między innymi o państwach takich, jak Niemcy, Czechy, czy też Litwa.

Polisa taka jest w pełni dobrowolna, a skorzystać z niej mogą także uchodźcy z terenów Ukrainy. Wykupienie jej jest zdecydowanie zalecane osobom, które nie posiadają innego źródła ubezpieczenia zdrowotnego – w przeciwnym wypadku będą one zobowiązane do samodzielnego pokrycia kosztów ewentualnej choroby, czy też wypadku.

Jakie dokumenty należy przedstawić, by uzyskać ubezpieczenie?

Aby wniosek o ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca został pozytywnie rozpatrzony, konieczne będzie złożenie kompletu dokumentów. W zdecydowanej większości przypadków podstawową dokumentacją, jaką należy złożyć, są paszport oraz jeden z następujących dokumentów:

 • Wiza pracownicza
 • Zezwolenie na pobyt tolerowany
 • Zezwolenie na osiedlenie się
 • Zezwolenie na zamieszkanie przez określony czas
 • Zezwolenie na pobyt rezydenta.

Nie każdemu obcokrajowiec na terenie Polski posiada prawo do ubezpieczenia zdrowotnego

Oczywiście, zdarzyć może się też, że dany ubezpieczyciel wymagał będzie większej ilości informacji na temat osoby zgłaszającej się do ubezpieczenia. W takiej sytuacji poinformuje on jednak o tym z odpowiednim wyprzedzeniem.

Co zapewnia dobrowolna polisa zdrowotna dla obcokrajowca?

Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca to bardzo kompleksowa usługa, która obejmuje bardzo wiele różnych rodzajów leczenia i nie tylko. Rzecz jasna, każdy ubezpieczyciel oferuje nieco innego rodzaju polisę ubezpieczeniową, dlatego przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy warto dokładnie zapoznać się z jej warunkami. W zdecydowanej większości przypadków jednak ubezpieczenie takie pokryje koszta.

 • Badań diagnostycznych
 • Zabiegów szpitalnych
 • Leczenia ambulatoryjnego
 • Pilnej pomocy medycznej (np. w wyniku nagłej choroby)
 • Pobytu w szpitalu
 • Przepisanych medykamentów
 • Porad medycznych i wystawionych skierowań
 • Terapii ciąży
 • Pomocy stomatologicznej.


W najgorszym przypadku, pokryje ono także koszty przewiezienia ciała danej osoby do kraju jej pochodzenia.

Lista możliwości, jakie daje posiadanie takiej polisy jest, jak widać, naprawdę bardzo długa.

Pamiętajmy jednak, że istnieją pewne sytuacje, kiedy to ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty pieniędzy. Będzie to miało miejsce na przykład wtedy, gdy do szpitala trafimy w ewidentny sposób a naszej winy. Kolejnym czynnikiem, który może sprawić, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty przynajmniej części środków z polisy jest kontuzja lub obrażenia podczas uprawiania sportów ekstremalnych.

Jeśli krzywda stanie nam się podczas ich uprawiania, ubezpieczyciel będzie miał prawo do odmowy wypłaty środków. Podobna sytuacja będzie zresztą miała miejsce, gdy zataimy informację o tym, że zmagamy się z ciężką i przewlekłą chorobą, o której wiedzieliśmy już w chwili, gdy składaliśmy wniosek o taką polisę. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji część lub całość kosztów leczenia będziemy musieli pokryć na własną rękę.

Powiązane posty